Julstämning i sång

      Kommentarer inaktiverade för Julstämning i sång

När julen nalkas är det tradition att söka sig till kyrkan för att sjunga julsånger. Omkring en miljon finländare delar den traditonen. Den här helgen blev det på dubbelt för mig. Lördag kväll sjöng vi Kauneimmat Joululaulut och på söndag kväll De vackraste julsångerna. Det blev ett riktigt fint paket av julstämning! Det här är ju verkligen något jag inte vill vara utan.

Första kvällen var det bara halva kören på plats men andra kvällen var hela S:t Olofs sångare samlade. På finska sjöng vi Tulkoon joulu och Kuului laulu enkelten. På svenska blev det Förunderligt och märkligt, Barn och stjärnor föds i mörkret (Psbt 843) och Nu i den heliga timman (Psbt 839). Dessutom lyckades vi sjunga lite överraskningsstämmor till allsångerna.

Det är så himla roligt i vår kör! När vi hittar på fuffens så är det att överraska med något glatt och skojigt. Det finns sån värme och glädje i gänget att det nästan inte är klokt! Här ovan är en del av kören när vi värmer upp rösterna.