Ett steg på vägen

      Kommentarer inaktiverade för Ett steg på vägen

Igår var det gradu-semi och ett knappt tiotal kloka hjärnor har diskuterat några texter. Jag lade fram min text för diskussion. Min text är långt ifrån en färdig text utan det är ett projekt under arbete och då är det bra att få kommentarer för att få en puff vidare. Ibland har man egna manér och formuleringar som behöver slipas bort och då är det bra att få ordning på det tidigt så att man inte behöver göra det sen när man är nästan klar.

Efter seminariet gick vi alla i samlad tropp till en närbelägen restaurang och åt en middag tillsammans. Det var riktigt trevligt att få sitta tillsammans och diskutera allt möjligt sådant som man ju inte hinner prata om under seminariedagen. Somliga känner jag ju väl men andra är mera obekanta. Så en middag tillsammans ger en liten chans att lära känna varandra lite bättre.

Idag fortsätter vi på förmiddagen för vi hann helt enkelt inte med alla texter som behöver diskuteras på en dag! Sen får vi säga vi ses nästa år. Huj, tänk så tiden går!