Resans fjärde dag

      Kommentarer inaktiverade för Resans fjärde dag

Fjärde dagen reste vi i Hilma Granqvists fotspår. Har du inte hört om Hilma är du långt ifrån ensam men klicka på hennes namn så kan du läsa det viktigaste om henne. Hon var en finlandssvensk doktorand som reste till Palestina och hon kom att bli den första moderna antropologen. Eftersom hon var kvinna och banbrytande gick det inte så bra för henne i de akademiska kretsarna men till slut blev hon filosofie doktor i sociologi 1932 vid Åbo Akademi! Det är ett spännande och samtidigt tragiskt livsöde. Hur som helst är hon fortfarande ihågkommen och uppskattad i byn Artas söder om Jerusalem där hon utförde sitt fältarbete. Hennes arbete var otroligt viktigt för byborna och det var en upplevelse att få besöka byn och höra om hur uppskattad Hilma fortfarande är. Vårt besök gladde också byborna.

Här hittar du bilderna från dagen.