Femte dagen på resa

      Kommentarer inaktiverade för Femte dagen på resa

Jag lever och mår bra. Vi har nu varit fem dagar i det heliga landet och sett massor. Programmet är späckat som det väl ska vara när det är en studieresa för teologer. Enda nackdelen är att det inte finns mycket tid att stanna upp och reflektera över det vi upplever.

Idag har vi besökt Masada, Qumran, Döda havet och ett snabbt varv till Jerico. Nu sitter vi i bussen på väg till Tiberias där vi ska sova i natt.

Masada är ett spännande ställe med stort symbolvärde. Qumran är stället där man hittade de sk. Dödahavsrullarna och i Jeriko såg vi det berg där Jesus frestades av djävulen. Döda havet är otroligt och håller på att gå förlorat. Vattenytan sjunker med 1 meter varje år! Sorgligt.

I morgon ska vi besöka viktiga platser för kristna kring Gennesaret och efter det har vi tre dagar kvar av resan. Tiden går fort när man har roligt.

Kom ihåg att du kan läsa mera i vår reseblogg. Länken finns i ett tidigare inlägg.